بیمه چیست ؟ انواع بیمه ها

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on email
بیمه عبارت است از قراردادی که به موجب آن یک طرف (بیمه گر) تعهد می‌کند در ازای پرداخت وجه یا وجوهی از طرف دیگر (بیمه گذار) در صورت وقوع یا بروز حادثه خسارت وارده بر او را جبران نموده یا وجه معینی را بپردازد. متعهد را بیمه گر، طرف تعهد را بیمه گذار و وجهی را که بیمه گذار به بیمه گر می‌پردازد حق بیمه و آنچه را که بیمه می‌شود موضوع بیمه می نامند. بیمه همچون چتری بزرگ در زمینه های مختلف روی زندگی مردم، جوامع بشری و فعالیت هایشان سایه می گستراند و محیطی امن برای جبران خسارت های مردم ایجاد می کند. بیمه برگرفته از کلمه بیم (ترس) است، بنابراین میتوان گفت: بیمه برای ایجاد آرامش، اطمینان و امید به زندگی ست.
life and health insurance policy concept idea finance and insurance 1421 87 -  بیمه چیست ؟ انواع بیمه ها

بیمه عبارت است از قراردادی که به موجب آن یک طرف (بیمه گر) تعهد می‌کند در ازای پرداخت وجه یا وجوهی از طرف دیگر (بیمه گذار) در صورت وقوع یا بروز حادثه خسارت وارده بر او را جبران نموده یا وجه معینی را بپردازد.

متعهد را بیمه گر، طرف تعهد را بیمه گذار و وجهی را که بیمه گذار به بیمه گر می‌پردازد حق بیمه و آنچه را که بیمه می‌شود موضوع بیمه می نامند.

بیمه همچون چتری بزرگ در زمینه های مختلف روی زندگی مردم، جوامع بشری و فعالیت هایشان سایه می گستراند و محیطی امن برای جبران خسارت های مردم ایجاد می کند. بیمه برگرفته از کلمه بیم (ترس) است، بنابراین میتوان گفت: بیمه برای ایجاد آرامش، اطمینان و امید به زندگی ست.

انواع بیمه

۱-اشخاص

بیمه اشخاص شامل: عمر و زندگی، حادثه، درمان

۲-اموال

بیمه اتومبیل (شخص ثالث، بدنه)، آتش سوزی، بیمه های مهندسی، بیمه حمل و نقل ( صادرات ، واردات ، ترانزیت ، داخلی )

۳-مسئولیت

مسئولیت کارفرما درقبال کارکنان
مسئولیت حرفه‌ای پزشکان و پیراپزشکان
مسئولیت مدنی مدیران و مسئولان فنی بیمارستانها – کلینیکها و درمانگاهها
مسئولیت در مقابل همسایگان مجاور ناشی از سرایت آتش سوزی و انفجار، مسئولیت ساختمانی و آسانسور

۴-بیمه های خاص شامل

بیمه مرهونات بانکی (وامهای بانکی)
بیمه نامه پول در صندوق
بیمه شتر مرغ
بیمه اسب

شرکت بیمه ای اگر ورشکست شود تکلیف بیمه نامه ها چیست؟

مهم‌ترین دغدغه تمام کسانی که می‌خواهند بیمه  بخرند همین است! شاید بتوان گفت اصلی‌ترین عاملی که باعث می‌شود از خرید بیمه های زندگی منصرف شوند، همین ترس از ورشکست شدن شرکت های بیمه است.

طبق ماده ۳۷ قانون تأسیس بیمه مرکزی ایران، تمام شرکت ها برای تاسیس نیاز به تایید بیمه مرکزی دارند. بعد از تأسیس هم، هر نوع تغییری در اساسنامه و حتی میزان سرمایه شرکت  باید با موافقت و مجوز بیمه مرکزی باشد. در نتیجه تمام شرکت های بیمه در حال فعالیت تحت نظر بیمه مرکزی میباشند و از بیمه اتکایی اجباری پیروی میکنند.

اتکایی اجباری:

طبق ماده ۷۱ قانون بیمه مرکزی ایران، تمامی شرکت‌های بیمه‌ که در ایران مشغول به کار هستند، باید ۵۰% حق بیمه‌های عمر و ۲۵% در سایر رشته‌های بیمه‌ای را نزد بیمه مرکزی، بیمه اتکایی کنند. به معنای ساده تر یعنی ۵۰% حق بیمه‌ عمر و زندگی که از بیمه‌گذاران دریافت می‌شود، به‌حساب بیمه مرکزی واریز می‌شود. بیمه مرکزی در صورت ضرر کردن شرکت بیمه، به‌صورت اتکایی عمل می‌کند.

برخی از شرکت های بیمه تحت نظر بیمه مرکزی:

۱- شرکت بیمه سامان

۲- شرکت بیمه دی

۳- شرکت بیمه ملت

۴- شرکت بیمه کارآفرین

۵- شرکت بیمه ایران

۶- شرکت بیمه پاسارگاد

۷- شرکت بیمه پارسیان

۸- شرکت بیمه آسیا

۹- شرکت بیمه نوین

۱۰- شرکت بیمه دانا

۱۱- شرکت بیمه آرمان

۱۲- شرکت بیمه ما

۱۳- شرکت بیمه میهن

۱۴- شرکت بیمه کوثر

۱۵- شرکت بیمه رازی

۱۶- شرکت بیمه توسعه

۱۷- شرکت بیمه سینا

۱۸- شرکت بیمه معلم

۱۹- شرکت بیمه البرز

سود و سرمایه صنعت بیمه در سال گذشته

طبق آمار گزارش شده، در سال گذشته شرکت های بیمه در ایران حدود ۷۰۰ میلیارد تومان سود به سهامدارشان پرداخت کردند. با این حال با توجه به سرمایه ۶ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومانی در این صنعت، عملکرد شرکت های بیمه در بازار بورس چندان رضایتبخش نیست. بطوریکه بازده کلی صنعت بیمه در بورس اوراق بهادار حدود ۱۱.۵ درصد گزارش شده که در مقایسه با دیگر صنایع بورسی، بازار ارز و سود بانکی بسیار پایین است.

رضا جلیلی

رضا جلیلی

مطالب مرتبط :

ارسال نظر :

mood_bad
  • هیچ نظری ثبت نشده است.
  • chat
    یک نظر ارسال کنید

    عضویت در خبرنامه بیمی تیک

    در خبرنامه بیمی تیک عضو شوید و در سریع ترین زمان، جدیدترین اطلاعات بیمه ای را دریافت کنید.